Екоурок за малките приключенци

Вълнуващо приключение за деца, комбиниращо знания, забавление и креативност

В новия четвърти епизод от поредицата приключения на Капитан Защо и Мъглата: „Урокът на совата“, двамата герои се впускат в незабравимо пътешествие сред природата.

Разбира се, там ги очакват поредица предизвикателства, пъзели и задачи. Кулминацията настъпва, когато двамата срещат мъдрата сова, която с магическите си умения им показва как замърсяването може да повлияе на бъдещето на реките, горите и животните.

С помощта на своите нови знания, героите осъзнават, колко е важно да пазим природата и да се грижим за нея.

Креативен финал

Вдъхновени от приключенията на Капитан Защо и Мъглата, предлагаме на младите изследователи да създадат свои собствени хартиени фигурки! Това занимание не само ще развие творческите им умения, но и ще ги мотивира за предстоящото състезание на СБНУ „Аз, природата и светът“, което ще се проведе на 17 декември 2024 г.
Приготвили сме три фигурки, които ще оживят новата история за двамата герои в ръцете на децата – лодка, сова и папагал. Фигурките се създават по шаблон (схема), чрез прегъване и не изискват допълнителни инструменти. Те са с различна трудност и са предназначени за учениците от първи до четвърти клас.
В допълнение може да се използва цветна или бяла хартия, която след това да се оцвети или украси с моливи, флумастери или лепенки, за да стане още по-специална. (Ще откриете шаблоните в края на епизод 4 "Урокът на совата").

За родители и учители: как да включите този урок?

Историята и свързаните с нея дейности могат да бъдат използвани както в класната стая, така и у дома.

  • Предложете на децата да помислят за собствени начини да намалят отпадъците и да пазят околната среда. Организирайте състезание за най-креативно украсената хартиена фигура или за най-много събрани отпадъци (подобно на историята).
  • Свържете творчеството с науката – след като децата направят фигурките си, обсъдете защо животните и растенията са важни за екосистемата.
  • За да направите урока още по-запомнящ се, предложете предизвикателство „Ден без пластмаса“ – мотивирайте децата да използвайки екологични алтернативи на пластмасата за един ден.
  • В допълнение, организирайте работилница за създаване на екоплакати с послания за опазване на природата, които децата могат да изложат в училище или у дома.
Природата е наш дом, а децата – нейното бъдеще. С малки стъпки можем да възпитаме у тях отговорност, любопитство и любов към света около нас.

Нека заедно учим, творим и опазваме!
СБНУ|2024