Интервю: Кирил Иванов за "Вълшебният куб"

Специален елемент бе предвиден за участниците в състезанието "Аз зная и умея" тази година.

Кирил Иванов е учител с над 30-годишен опит. Част е от Сдружението на българските начални учители от повече от 10 години и е негов координатор за област Кюстендил.

Признава, че за него е истинско удоволствие да работи като учител и да бъде част от мисията на СБНУ. Той е автор на името на състезанието „Аз зная и умея“, а по негова идея тази година то съдържа специален елемент – „Вълшебен куб“, който децата сглобяват.

Кирил е привърженик на идеята, че обучението трябва да насърчава както знанията, така и креативността у децата.

(Шаблонът е достъпен и за учениците, които не са взели участие в "Аз зная и умея". Изтеглете го от тук.)
Тази година състезанието „Аз зная и умея“ е с ново име и съдържа допълнителен творчески елемент – „вълшебна“ сглобяема кутия. Как се зароди идеята за промяната на името и за добавянето на тази допълнителна задача?

Бях провокиран от идеята да направим състезанието още по-популярно. Затова, на своя глава, реших, че на децата ще им бъде по-интересно, ако към самия тест се добави допълнителен елемент. Споделих идеята по време на Годишната среща на СБНУ през юни, тя се прие радушно от колегите, а и от председателя на Сдружението Елена Владимирова и се радвам, че беше реализирана.

Самите деца се зарадваха много и отделиха време да сглобят този „Вълшебен куб“, съчетан и с анимационните герои Капитан Защо и Мъглата, които също бяха представени тази година за първи път. Фактът, че правят нещо с ръцете си, особено в такива начинания, е много мотивиращ за децата. Чувстват се удовлетворени от това, че са направили нещо. В съвременния свят уменията трябва да се създават, а тази роля е поверена на нас, учителите.

Как реагираха децата на този иновативен елемент и какви са резултатите тази година?

Рекламирах предстоящото състезание с някаква изненада. Беше интригуващ момент за децата, защото те до последния момент не знаеха. Имаше голям ефект и голям брой участници. Всичко се дължи на факта, че състезанието съдържа нещо, което те сътворяват с ръцете си. Превръщат знанията и уменията си в предмет. Със сигурност имаше „уау“ ефект и беше много приятно и забавно.
Какво е значението на физическите и творческите задачи като сглобяването на кутийка, в развиването на уменията на децата?

Много често споделям сред колегите си, че основната роля на учителя днес е да направи така, че децата да намерят своето реализиране в живота. Уменията ни като учители трябва да виждат в перспектива бъдещето на децата, трябва да насочваме и родителите и от по-ранна възраст да търсим реализация на децата. Това е и ролята на „Вълшебният куб“ – да покаже на децата и родителите една реализация. Днес имаме модерно образование. Трябва да избегнем само запаметяването на знанията и да формираме и умения. Затова често използвам Състезания за знания, за да се упражняваме допълнително с децата, които имат желание да се включат.

Какви са вашите основни отговорности като представител на СБНУ за област Кюстендил?

Основната отговорност е създаването и поддържане на връзки с училищата, които се включват в Състезания за знания. Отговорностите са големи. Но това ми доставя удоволствие, защото аз говоря с учители, с колеги. Обменяме си добри практики. Те връщат обратна връзка по организацията на състезанията и това подобрява качеството на работата на Сдружението. Мога да кажа, че работим с почти всички училища в областта. Приятно ми е да си върша работата, особено когато получа добро отношение като обратна връзка.

Какви предимства виждате за учениците и училищата, които се включват или предстои да се включат активно в Състезания за знания на СБНУ?

С директорите, с които работим в областта, винаги се разбираме и те са безкрайно доволни, защото получават необходимата помощ от страна на СБНУ в провеждането на състезанията. Радвам се, че броят на децата, които участват в Състезания за знания, продължава да се увеличава. Работим заедно приятно и щом продължаваме да го правим, значи имаме взаимна връзка.

Какви са ползите за децата от Състезания за знания?

Учителите използват тестовете от предходни състезания, за да включват част от тях в контролни и вътрешни тестове. Родителите пък изваждат тестовете от сайта на СБНУ и така децата се упражняват. Смятам, че всяко нещо, което учениците правят допълнително, ги учи на дисциплина.


Другата полза е, че преминавайки през подобен по-голям форум  - с по-голяма организация, с квестори  - след това им помага да избегнат момента на стрес, когато пред тях е Национално външно оценяване, например.

Какво е посланието ви към родителите и учителите, които подкрепят децата в участието им в състезанията?

Най-важното за всички е здравето. Искам да пожелая на всички да са здрави. На колегите и директорите пожелавам да изпълняват целите, които са си поставили. Искам да пожелая на родители, колеги и директори да бъдат дръзновени, да работят, да не се предават пред трудностите, които ги срещат. Защото знанията са богатство.
СБНУ|2024