Училището в Плевен, което осинови кошер

Пчелите и децата: НУ "Единство", което изгражда отговорност към природата

Начално училище „Единство“ в Плевен не е само образователна институция, а място, където децата израстват с мисъл за природата и с усещане за отговорност към света около тях. Учителите и децата са осиновители на пчелен кошер, което е пример за интегриране на иновации и грижа за природата в учебния процес.

Заедно - учители, родители и деца

„Обмисляхме различни идеи как да включим опазването на природата практически в образователния процес и решихме да се обединим около нещо иновативно и различно. Така осиновихме пчелен кошер“ - разказва Диана Димитрова, директор на НУ „Единство“.

Осиновяването на кошера е не просто символичен акт, а възможност за учениците да научат повече за пчелите, тяхната роля в екосистемата и глобалните екологични проблеми. Децата посещават осиновения кошер, слушат разкази от пчелари и най-важното  - имат възможност да опитат истински мед.
„Имаме и дарен кошер от родител. Това показва колко е важно сътрудничеството между училището и семействата. Родителите активно се включват в екоинициативите ни, като по този начин дават личен пример на децата си“ - допълва Димитрова.


Да учиш сред природата

Освен осиновяването на кошера, училището организира различни екологични дейности, като засаждане на цветя в двора, както и на дървета с помощта на Гората.бг. Пространството, макар и ограничено, е превърнато в красиво зелено кътче, създадено с участието на учениците.

Децата научават най-добре, когато учат сред природата. В Международния ден на Земята посетихме село близо до Плевен, където пчелар разказа на децата за живота на пчелите. Засадихме дръвчета и споделихме радостта от тези дейности заедно с родителите“ - споделя Ирена Петкова, старши учител в НУ „Единство“.

Училището се стреми не само да използва малкото пространство, с което разполага, но и да разпространява добрия пример. Засадените дръвчета често са дарени на други населени места, където зелените площи могат да се увеличат.

   

Промяната е въпрос на малък жест

„Желанието за включване в екоинициативи беше общо – учители, деца и родители работим заедно. В началото на учебната година дори заменихме традиционните букети за първия учебен ден със събирането на средства за осиновяването на нов кошер. Това е начин да покажем, че всички заедно можем да допринесем за промяната“ - допълва Петкова.

„Екологичните инициативи в плевенските училища, като тези на НУ „Единство“, не само изграждат екологична култура у децата, но и формират отговорни личности“ - смята координаторът на СБНУ за Плевен Станка Шабанска.


Знания за природата и света

Състезанието „Аз, природата и светът“ също е част от възможностите децата да демонстрират знанията си, свързани с опазване на околната среда, както и да им помогне да развиват качества като съобразителност и увереност. „Всяка година интересът към състезанията расте, което доказва тяхната стойност“ - казва още Шабанска.

Новият епизод на приключенията на Капитан Защо и Мъглата също е посветен на темата. Станка Шабанска ни разказва повече за това как учениците ги възприемат: „Децата ги харесват, защото се припознават в тях – Капитан Защо е умен и любознателен, а Мъглата е забавен и прави пакости. Те не само учат децата, но и ги вдъхновяват“.
Станка Шабанска, координатор на СБНУ за гр. Плевен

Пример за вдъхновение

Начално училище „Единство“ в Плевен също е пример за вдъхновение, както и доказателство, че когато учители, ученици и родители работят заедно, резултатите са видими и устойчиви. От осиновяването на кошери до засаждането на дървета, училището показва как екологичното възпитание може да бъде основа за бъдещ успех.


СБНУ|2024